Azi în istorie – Evenimente 09 Iulie
?Evenimente:
- 455: Comandantul militar roman Avitus este proclamat la Arles împărat al Imperiului Roman de Apus.
869: Un cutremur de 8,4-9,0 Mw lovește zona din jurul Sendai din nordul Honshu, Japonia. Inundațiile de la tsunami s-au extins câțiva kilometri pe teritoriul țării.- 1357: Împăratul Carol al IV-lea pune piatra de temelie a Podului Carol din Praga.


- 1520: Aceasta este data primei mențiuni păstrate privind o „hotărnicie” – se referea la fixarea hotarului dintre Țara Românească și Transilvania, în zona din nordul Olteniei.
- 1540: Regele Henric al VIII-lea al Angliei anulează căsătoria sa cu cea de-a patra soție, Anne de Cleves.

- 1595: Astronomul Johannes Kepler a publicat lucrarea „Mysterium cosmographicum„, în care menționează șase planete.
- 1600: Mihai Viteazul a întemeiat Mitropolia românească din Transilvania.

- 1701: Războiul spaniol de succesiune: Austria înfrânge Franța în Bătălia de la Carpi.

- 1810: Napoleon anexează Regatul Olandei ca parte a Primului Imperiu francez.
- 1815: Charles Maurice de Talleyrand-Périgord devine prim-ministru al Franței.

- 1816: Argentina își declară independența față de Spania.
- 1850: Președintele american Zachary Taylor moare și este înlocuit de Millard Fillmore care devine cel de-al 13-lea președinte al Statelor Unite.

- 1850: Profetul persan Báb este executat la Tabriz, Persia.
- 1877: S–a desfășurat prima ediție a Campionatului de tenis de la Wimbledon.

- 1900: Regina Victoria și-a dat consimțământul regal privitor la Actul de Constituție a Commonwealth-ului Australian.
- 1902: Oamenii de știință germani izolează acidul barbituric, substanță ce va sta la baza somniferelor.
- 1922: Johnny Weissmüller, înotător american originar din Timișoara, coboară sub 1 minut recordul mondial la 100 m liber (58.6 secunde).

- 1941: Armata Română încheie operațiunile militare în Nordul Bucovinei, atingând granița existentă între România și URSS în vara anului 1940.
- 1941: În Transilvania de Nord, atribuită Ungariei fasciste prin Dictatul de la Viena, încep a fi organizate, de către autoritățile maghiare, detașamente de muncă formate din români.
- 1943: Invazia aliată în Sicilia va cauza căderea lui Mussolini și-l va forța pe Hitler să anuleze o ofensivă majoră la Kursk.
- 1945: În Austria se decide acordul aliaților despre cele patru zone de ocupație.
- 1947: Consiliul de Miniștri hotărăște să remită secretarului general al Organizației Națiunilor Unite declarația de intrare a României în forul mondial și de aderare la Carta Națiunilor Unite.
- 1955: La această dată a fost citit, la Londra, în cadrul unei conferințe de presă, textul declarației ce punea bazele mișcării Pugwash (mișcare a oamenilor de știință pentru pace, dezarmare și securitate); inițiatorii mișcării au fost savanții Bertrand Russel și Albert Einstein, declarația fiind semnată de către Einstein înainte de 18 aprilie 1955, data morții sale.
- 1958: Un cutremur de 7,8 Mw a avut loc în Golful Lituya, Alaska, provocând un mega tsunami cu înălțimea valului de apă de 525 metri pe marginea golfului Lituya; cinci persoane au fost ucise.
- 1979: Sonda Voyager 2 a ajuns la maximă apropiere de Jupiter, trecând la 570.000 km de planetă.
- 1993: Conferința Națională a Frontului Democrat al Salvării Naționale (FDSN) a hotărât schimbarea denumirii partidului în Partidul Democrației Sociale din România (PDSR) (9-10).
Sursă imagini și text: ro.wikipedia.org
Pe InfoNeamt.Ro poți publica comunicate de presă, articole și advertoriale cu un link direct către compania ta, astfel poți informa urmăritorii și viitorii clienți despre tot ce este nou în afacere sau în cadrul organizației pe care o reprezentați.
Contactați-ne: infodinneamt@gmail.com

