Trei incendii de vegetație într-o singură zi

Ieri, au avut loc trei incendii de vegetație uscată în Neamț.

Primul incendiu a avut loc în jurul orei 15.00 în sat/ com. Savinesti (lunca Bistritei zona balastiera).

Conform ISU Neamț, un echipaj de pompieri din cadrul Detașamentului Piatra Neamț a acționat pentru localizarea și lichidarea unui incendiu produs la vegetație uscată în comuna Săvinești.

Au ars vegetaţie uscată pe o suprafață de aproximativ 5000 mp și 300 kg deșeuri.

Incendiul s-a produs, cel mai probabil, din cauza focului deschis în spații deschise.

Al doilea incendiu a avut loc în com. Borlesti sat Ruseni ( lunca Bistritei).

Încendiul a avut loc în jurul orei 17:46, pompierii pietreni împreună cu voluntarii din cadrul SVSU Borlești au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu de vegetație uscată ce s-a manifestat pe o suprafață de aproximativ  15 ha.

Folosirea intenționată a unei surse de aprindere a fost cauza probabilă de producere a incendiului.

Al treilea incendiu a avut loc în Piatra Neamț, pe str. 1 Decembrie 1918 spre Dobreni (zona Balaur).

În jurul orei 19:00, pompierii pietreni au fost înștiințați despre producerea unui incendiu de vegetație uscată în municipiul Piatra Neamț (zona Balaur).

Conform ISU Neamț, pompierii au localizat și lichidat incendiul ce a afectat o suprafață de aproximativ 50 mp.

Foto: ISU Neamț

Instagram InfoNeamț

Pe InfoNeamt.Ro poți publica comunicate de presă, articole și advertoriale cu un link direct către compania ta, astfel poți informa urmăritorii și viitorii clienți despre tot ce este nou în afacere sau în cadrul organizației pe care o reprezentați. Contactați-ne: infodinneamt@gmail.com